Amca Oğlu İki Genç Sanatçı: Eray Erol-Görkem Erol

12.06.2013 22:10

 Malatya Hakimiyet Gazetesinde Köyümüzde Yetişen İki Genç Sanatçı İle İlgili Yazım:

AMCA OĞLU İKİ GENÇ SANATÇI: Eray Erol-Görkem Erol 

Süleyman ÖZEROL

 

ERY

 

Eray EROL

 

5 Ağustos 1991 tarihinde Ankara’da doğdu. Aslen Malatya Hekimhan Ballıkaya köyünden olup annesi Hediye, babası Hasan Erol’dur.

Tevfik Ünsal İlköğretim Okulu, Dumlupınar İlköğretim Okulu, Yücetepe İlköğretim Okulu, Ankara Kanuni Lisesi öğrenimlerinden sonra Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimleri ve Kamu Yönetimi Bölümüne girdi. Halen bu okulda öğrenimini sürdürüyor.

Bağlama ailesinden cura başta olmak üzere bütün sazları çalıyor. Sazları çalmasını kendi merakı ve çabası ile ve Ballıkaya köyünden Âşık Yusuf ve Mustafa Başaran Dedenin kayıtları ve üçüncü kuşaktan Hüseyin Başaran, Yusuf Başaran ve Nurullah Erol’un çalmalarını örnek almıştır. Erhan Yılmaz gibi yöre müziklerini okuyan sanatçıların etkisi ile de yöre müziklerini öğrenmiştir.

Mahsuni Şerif, Muhlis Akarsu, Feyzullah Çınar, Âşık İsmail Daimi, Davut Sulari, Âşık Mustafa Başaran, Ruhi Su, Erhan Yılmaz, Turan Engin, Âşık Şekip Şahadoğru, Muharrem Ertaş, İbrahim Mamo Temiz, Muharrem Temiz, Gani Pekşen örnek aldığı-özendiği sanatçılardır.

Halk müziği, özellikle de Alevi kültüründen gelen bir geleneğin içinde yetiştiğinden dolayı daha çok Anadolu ezgileri ve Alevi Müziği ile ilgileniyor. Arguvan, Elbistan, Erzincan, Emlek, Divriği, Çamşıhı yörelerinin türkülerini çalıp söylüyor. Arkadaşı Kenan Şengül ile geleneksel, yerel ve etnik müzikler üzerine deneme, araştırma, derleme ve düzenleme çalışmaları yapıyor. 2009 yılından itibaren İzmit’te ve Ankara’da birkaç kişiyle birlikte kendini yetiştirmeye ve beste yapmaya çalışıyor.

Ankara, Sivas, Malatya, İstanbul, Kocaeli, Aydın illerinde sahneye çıktı, etkinliklere katıldı. Eski Kafe Geleneksel Halk Müziği Dinletisi (İzmit, 2011), Kedi Kafe Âşıklar ve Nefesleri Halk Müziği Dinletisi (İzmit, 2012), Kaman Köyü Yaz Etkinlikleri Konseri (Sivas Yıldızeli, 2011, 2012), Serçeşme Derneği Konseri (İstanbul, 2013) etkinliklerinden bazılarıdır. Barış TV’de Sırr-ı Kelam (2013), Radyo Umut’ta Tatlı Sert (2012) programlarına da katıldı.

Halk müziğinin günümüzdeki konumu ve geleceği hakkında şunları belirtiyor.

“Halk müziği çeşitli kıskaçlar arasında sıkışmış bir konumda diyebilirim, fakat geçici bir kıskaç bu… Çünkü her çağda kendisini koruyan halk müziği günümüz bireyci, gelenekselden uzak dünyada yaralanarak olsa bile sıyrılacaktır. Gerek araştırma gerekse icra alanlarında kendini yetiştirmiş birçok usta isim var günümüzde. Gerek akademik anlamda gerek ‘alaylı’ dediğimiz kişilerin uğraşları olsun halk müziğini sıkıştığı yerden kurtaracaklardır…”

21 Mart 2013, Ankara

 

Kopyası G. EROL

 

Görkem EROL

 

23 Eylül 1991 tarihinde Ankara ‘da doğdu. Aslen Malatya Hekimhan Ballıkaya köyünden olup annesi Cemile Erol, babası Ali Erol’dur.

Tevfik Ünsan İlk Öğretim Okulu, Danişment Çiçekli İlk Öğretim Okulu ve Keçiören Kanuni Lisesini bitirdi. Başkent Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalında öğrenimini sürdürmektedir.

Bağlama çalıyor, bazı ritim sazları ise amatörce çalmaktadır. Bağlama çalmasını 2000’li yılların başından itibaren Sentez Müzik Merkezinde Cemal Sentez’den öğrendi. Süreçte Metronom Müzikte Hasan Eroğlu ve Kültür Bakanlığı saz sanatçısı Candeniz Eroğlu’nun katkıları ile kendisini geliştirdi.

Ege Yöresi, Teke Yöresi, Misket Düzeni, Konya Yöresi, Güneydoğu ve Güneydoğu Anadolu yöresinin türküleri üzerinde deneyim kazandı. Ancak daha çok Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu yörelerinin türkülerini seslendirmeye ağırlık verdi.

Âşık Veysel olmak üzere Davut Sulari, Âşık Mahsuni Şerif, Neşet Ertaş, Erdal Erzincan örnek aldığı sanatçılardan bazılarıdır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosunda altı ay, Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Gençlik Korosunda altı ay, koronun sazlardan bağlama bölümünde altı ay yer aldı. Başkent Üniversitesi Türk Halk Müziği Korosunda ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Türk Halk Müziği korosunda yer almaktadır.

Lise dönemi boyunca sayısız özel gün ve haftalarda çeşitli kültür merkezlerinde, özel ve devletin başka okullarında hem solo olarak hem de grupça etkinliklerde bulundu. Kültür Bakanlığı bünyesinde Ankara Resim Heykel Müzesi Konser salonunda 10′a yakın konserde, Akyurt’ta düzenlenen bir konserde yer aldım. 2010 Didim Cem evinde Pınar Sağ ile birlikte bir konserde yer aldı. Başkent Radyoda Türk Halk Müziği üzerine bir söyleşide bulundu.

Düşüncelerini şöyle açıklıyor.

 

“İleriki dönemlerde bağlama kursu vermeyi düşünmekteyim. Amcamın büyük oğlu yıllarımı geçirdiğim Eray Erol ile birlikte geleneğimizi sürdürmeye çalışıyorum. Aynı zamanda yakın çevremizde kültürümüze hizmet sunan birçok kişi de bulunmaktadır.

Halk müziğimiz tarihsel süreç içerisinde gerek sosyal gerek politik olaylardan etkilenmiş ve halen de etkilenmeye, yozlaşmaya devam etmektedir. Günümüzde ticari amaçlar güdülerek yapılan piyasa usulü müzik tüketimi, geçmişten günümüze değin aktardığımız türkülerimizin özgünlüğünü tehlike altına almaktadır. Elimizden gelenin kat ve kat fazlasını yaparak halk müziğimizi ve halk kültürümüzü insanlara benimsetmeli, değerlerimizi kaybetmemek için yüreklerimizi ortaya sermeliyiz.

Bu konuda kişisel gelişimim için desteklerini benden esirgemeyen aileme, sevenlerime, başta hocalarım olmak üzere hepsine teşekkürlerimi sunuyorum.”

 21Mart 2013, Ankara