Ballıkaya’da İbrahim Ercan Konseri

30.08.2013 12:25

Ballıkaya'da İbrahim Ercan Konseri

İbrahim Ercan, Hekimhan Ballıkaya köyünde Ballıkaya Canlı Alabalık’ta 28 Ağustos 2013, Çarşamba günü saat 19.00’dan itibaren bir konser verdi.

Araştırmacı-Gazeteci Süleyman Özerol, “Ballıkaya ve Çevresindeki Şairler Âşıklar” çalışması çerçevesinde Ballıkaya ve çevresindeki âşıklarla ilgili kısa bilgi verdikten sonra İbrahim Ercan’ın yaşam öykünü okuyarak tanıttı.

Programda İbrahim Ercan Hekimhan, Arguvan ağzı türküler ile çeşitli deyişler çalıp söyledi. Konserde Görkem Erol, Aysel Ercan, Metin Yücel ve Süleyman Özerol da sahneye çıktılar. Hekimhan ve Arguvan Türkleri, deyişler ve oyun türküleri ile geçen konserde halk oyunları da oynandı.

 

İbrahim Ercan Kimdir?

 

1963 yılında Hekimhan ilçesi Ballıkaya Köyünde doğdu. Annesi Güllü, babası Hüseyin Ercan’dır. İlkokulu köyünde, ortaokulu Eskimalatya ve Urfa’da, liseyi Malatya’da okudu. 1981 yılında babasının daveti üzerine Almanya’ya gitti. 1983 yılında metal işkolunda işçi olarak çalışmaya başladı. 1984 yılında Aysel Erkaya ile evlendi, Duygu ve Meri adlarında iki kız çocuğu babası olup, halen Almanya’da işçi olarak çalışmakta ve kültürel etkinliklerde sahneye çıkmaktadır.

1975 yılında Malatya’da Ali Yıldız’dan aldığı bağlamayı o sıralarda öğretmen okulunda öğrenci olan ablası Halime’nin yardımıyla çalmayı öğrendi, zamanla ilerletti.

1986 yılında Arguvan’ın Halpız köyünden, eşinin ağabeyi olan Vahap Erkaya ile Ballıkaya İkilisi’ni kurarak hafta sonlarında düğünlerde çalıp söylemeye başladılar. Almanya’da ve Hollanda’da birçok düğüne ve etkinliklere katıldılar. Birliktelikleri 2005 yılına kadar sürdü.

Wuppertal’da bağlama dersleri aldı, 11-12 yaş grubuna bağlama dersleri verdi. Emre Saltık ile Almanya’da bir etkinlikte sanatçılara bağlaması ile eşlik etti. Malatya’da Radyo Fon’da programa katıldı. Özel kaydedilmiş kasetleri vardır.

Düğünlerde çalıp söyledikleri için müzik dağarcığını daha çok oyun türküleri oluşturdu. Çalıp söylediği türküler, Hekimhan ve Arguvan havaları ağırlıklıdır. Deyiş-duvazimamlar çalıp söylemesinin yanında birçok cemde zakirlik de yapmıştır.

Vahap Alkan, Hacı Engüzel, Erhan Yılmaz Arguvan türküleri; Musa Eroğlu halk türküleri-deyişler; Mustafa Başaran deyiş-duvazimamlar konusunda özendiği ve örnek aldığı sanatçılar ve âşıklardır.

Hürriyet gazetesinde (Almanya) hakkında çıkan haberde “Arguvan türkülerini güzel yorumladığı” belirtilmiştir. Hüseyin Şahin ve Süleyman Özerol tarafından hazırlanan Arguvan Türküleri adlı kitapta Ballıkaya İkilisi fotoğrafı ve hakkında kısa tanıtım yazısı yer almıştır. (2 Temmuz 2007 tarihinde Malatya’da kendisinden derlendi ve güncellendi)