GÖRKEM EROL, “TAHİR İLE HÜSNE” MÜZİKALİNDE BAŞROLDE

16.05.2013 14:07

 

GÖRKEM EROL, “TAHİR İLE HÜSNE” MÜZİKALİNDE BAŞROLDE

 

Süleyman ÖZEROL

 

Başkent Üniversitesi Türk Halk Müziği Korosu tarafından ikinci kez düzenlenen Türk Halk Müziği Müzikali “Tahir İle Hüsne”, 15 Mayıs 2013 tarihinde Demetevler’de bulunan Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde saat 19.00′da sahnelendi. Birsen Gülbitti tarafından derlenen, Madlen İnalan tarafından sahneye uyarlanan, Cemil Kayacı’nın orkestra şefliği, Enginhan Özpirinç’in ışık teknisyenliği ve Başkent Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğunun dansları ile Başkent Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen müzikal ilgi ile izlendi.

 

Oyuncular:

Tahir: Görkem Erol Hüsne: Yağmur Bezdüz Hüsne’nin Babası: Uğur Akay Hüsne’nin annesi: Canan Aksöz Çoban: Esat Bayar Zılha: Ceyda Yücesoy Dede: Çağrı Köktaş Karadeniz kızı: Yasemin Kantar Karadeniz uşağı: Hüseyin General Romen: Işık Pala Egeli kız: Şeyma Yücesoy Egeli kız: Gökçe İrem Mert Figüranlar: Ceren Gürkan, İsmail Aker

 

Tahir İle Hüsne

Tahir, at sırtında, sazı omzunda diyar diyar gezerek yeni serüvenler yaşayan bir halk ozanıdır. Bir kasaba pazarında rastladığı Yörük kızına vurulmuştur. Yörük kızı, ozanın yüreğini peşinde sürükleyerek ayrılır, Tahir de peşine düşer. Dere kenarında yakaladığı Yörük kızı Hüsne’ye diller dökerek aşkını anlatır. Sonunda bu hoş sözlü delikanlıya Yörük kızının da gönlü kayar. Hüsne kendisini istemesi için Tahir’e bir hafta sonra Yörük çadırlarına gelmesini söyleyerek ayrılır. Tahir, ailesine meseleyi açtığında anne babasının tepkisiyle karşılaşır. Fakat Tahir kararlıdır. Yörük kızı Hüsne’yi kendisine eş olarak seçmiştir ve kıza da söz vermiştir. Bir hafta sonra tek başına da olsa gidip kızı isteyecektir. Tahir çadırların kurulduğu yere gittiğinde aşiret çadırlarının toplanmış olduğunu görür… Hüsne’nin babası kızını bir ovalıya vermeye razı olmamış, çadırları söktürüp aşireti Adana’ya doğru çoktan göç ettirmiştir. Hüsne göç sırasında yollara yazmasından kopardığı parçalardan işaretler koyarak Tahir’in peşlerinden gelmesini kolaylaştıracaktır…

 

Görkem Erol Kimdir?

23 Eylül 1991 tarihinde Ankara ‘da doğdu. Aslen Malatya Hekimhan Ballıkaya köyünden olup annesi Cemile Erol, babası Ali Erol’dur. Tevfik Ünsan İlk Öğretim Okulu, Danişment Çiçekli İlk Öğretim Okulu ve Keçiören Kanuni Lisesini bitirdi. Başkent Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalında öğrenimini sürdürmektedir. Bağlama çalıyor, bazı ritim sazları ise amatörce çalmaktadır. Bağlama çalmasını 2000’li yılların başından itibaren Sentez Müzik Merkezinde Cemal Sentez’den öğrendi. Süreçte Metronom Müzikte Hasan Eroğlu ve Kültür Bakanlığı saz sanatçısı Candeniz Eroğlu’nun katkıları ile kendisini geliştirdi. Ege Yöresi, Teke Yöresi, Misket Düzeni, Konya Yöresi, Güneydoğu ve Güneydoğu Anadolu yöresinin türküleri üzerinde deneyim kazandı. Ancak daha çok Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu yörelerinin türkülerini seslendirmeye ağırlık verdi. Âşık Veysel olmak üzere Davut Sulari, Âşık Mahsuni Şerif, Neşet Ertaş, Erdal Erzincan örnek aldığı sanatçılardan bazılarıdır. Ankara Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosunda altı ay, Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Gençlik Korosunda altı ay, koronun sazlardan bağlama bölümünde altı ay yer aldı. Başkent Üniversitesi Türk Halk Müziği Korosunda ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Türk Halk Müziği korosunda yer almaktadır. Lise dönemi boyunca sayısız özel gün ve haftalarda çeşitli kültür merkezlerinde, özel ve devletin başka okullarında hem solo olarak hem de grupça etkinliklerde bulundu. Kültür Bakanlığı bünyesinde Ankara Resim Heykel Müzesi Konser salonunda 10′a yakın konserde, Akyurt’ta düzenlenen bir konserde yer aldım. 2010 Didim Cem evinde Pınar Sağ ile birlikte bir konserde yer aldı. Başkent Radyoda Türk Halk Müziği üzerine bir söyleşide bulundu. Düşüncelerini şöyle açıklıyor.

 

“İleriki dönemlerde bağlama kursu vermeyi düşünmekteyim. Amcamın büyük oğlu yıllarımı geçirdiğim Eray Erol ile birlikte geleneğimizi sürdürmeye çalışıyorum. Aynı zamanda yakın çevremizde kültürümüze hizmet sunan birçok kişi de bulunmaktadır. Halk müziğimiz tarihsel süreç içerisinde gerek sosyal gerek politik olaylardan etkilenmiş ve halen de etkilenmeye, yozlaşmaya devam etmektedir. Günümüzde ticari amaçlar güdülerek yapılan piyasa usulü müzik tüketimi, geçmişten günümüze değin aktardığımız türkülerimizin özgünlüğünü tehlike altına almaktadır. Elimizden gelenin kat ve kat fazlasını yaparak halk müziğimizi ve halk kültürümüzü insanlara benimsetmeli, değerlerimizi kaybetmemek için yüreklerimizi ortaya sermeliyiz. Bu konuda kişisel gelişimim için desteklerini benden esirgemeyen aileme, sevenlerime, başta hocalarım olmak üzere hepsine teşekkürlerimi sunuyorum.” (S. Özerol, 21 Mart 2013, Ankara)

 

Tahir İle Hüsne müzikalinde Tahir rolünü oynayan köylümüz ve akrabamız olan Görkem Erol’u kutluyorum.