Hekimhan Günlüğü ve Mıroğlar Kültür Evi

31.08.2013 22:22

Hekimhan Günlüğü ve Mıroğlar Kültür Evi

 

26 Ağustos 2013 günü Hüseyin Çakır ile Hekimhan’a gittik, Hekimhan’da kahvaltıdan sonra çay ocağında oturduk. Belediye Başkanı Sait Özoğlu geldi, bir süre sohbet ettik. Belediye başkanlığı adaylığından söz etti. Galip Karakuş ve Köylüköylü…

Derneğin evraklarını tamamlayarak kaymakamlıkta dernekler masasına teslim ettik, banka hesabımızı açtık. Güngör Bebek aradı, diğer ocağında oturduk. Sakarya İlkokulunun bahçesindeki kabartma Atatürk resmini yapan Hekimhanlı Mehmet Arıkan Devrim Erbil atölyesindeymiş. Selahattin Altıkulaç ve Mustafa Avcu beni sormuşlar…

Hüseyin Çakır ile Enver Kurtoğlu’na uğradık, marketten alışveriş ettik, inşaat malzemeciye uğrayıp kilit ve diğer malzemeleri aldık, köye döndük. Hüseyin Başaran’ın kahvesini verip eve döndüm, kahveye gittim. Selahattin Altıkulaç aradı. Ballıkaya Alabalık’a gittim. Babası, annesi, amcası ve oğlu ile gelmişti. Bir süre sohbet ettik, fotoğraf çektik. Çetin Koç, İbrahim’in program yapmasını istiyor, “görüşüp konuşayım” dedim.

Muhtar, “Kültür evi yapılması konusundan dolayı Mıroğlar mezramıza gideceğim, sen de gel” dedi.  Mustafa Arı ve ben Sucu Celal’ın arabası ile Mıroğlara gittik.

Seksenlerin başında yapılan okul binasını kültür evine dönüştürmek amacıyla Mıroğlar mezramızdaki köylülerimiz yapının önünde toplanmışlardı. Bazı konualrı görüşülüp karara bağlandı.

*Usta bulunup malzemeler belirlenecek.

* demir çimento ve kum kaymakamlık, usta ve amele köylü tarafından karşılanacak.

* Var olan 70 metrekarelik yapı onarılacak ve üstündeki çatı kaldırılacak. Üzeri yazlık yemekhane yapılmak üzere düzenlenecek.

* Binanın sol yanına yemekhane yapılacak

* 28 hanelik mezrada 22 hane bulunuyor ve bu haneler imece ile yapının onarımında Ballıkaya köyü İhtiyar Heyeti Üyesi İbrahim Kocaman’ın sorumluluğunda çalışacaklar.