Mehmet Seyfi OKTAY (Adalet Eski Bakanı)/Yaşamöyküsü

11.10.2013 22:35

Mehmet Seyfi OKTAY

(ADALET ESKİ BAKANI)/

YAŞAMÖYKÜSÜ

Köyümüzden yetişen bir değer olarak, 7 Mart 2012 günü Sayın Seyfi Oktay ile görüşmemizde anlatımından yaşamöyküsü hazırlanmış, bu  derlemeden kendisi tarafından özetlenmiştir. Teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Süleyman ÖZEROL

 M. Seyfi Oktay/Kendi Kaleminden Yaşamöyküsü

*

1934 yılında Malatya ili Hekimhan ilçesi Ballıkaya (Mezirme) köyünde doğdum. İlkokulu Sivas’ta ve köyümde tamamladım. Ortaokul 1 ve 2. sınıfları Sarıkamış Ortaokulunda okudum. Burada Devlet parasız yatılı sınavlarını kazanmam sonucunda ortaokul son sınıfı Bilecik ortaokulunda; liseyi de İstanbul Haydarpaşa Lisesinde parasız yatılı olarak okudum. Daha sonra Ankara Hukuk Fakültesini bitirerek Ankara Barosuna kayıtlı avukatlık yapmaya başladım.
Askerlik görevimi yedek subay olarak Erzurum’un Oltu ilçesinde tamamladım.
Öğrenciliğim döneminde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi gençlik kolu başkanlığına seçildim. Ankara belediye meclis üyeliği, daimi encümen üyeliği ve belediye meclisinin grup başkan vekilliğine seçildim.
1983 seçimlerinde Ankara milletvekili olarak parlamentoya girdim. 117 milletvekilliğinden oluşan Halkçı Parti grup başkan vekilliğine her yıl seçilerek 4 yıl grup başkan vekilliğini sürdürdüm. 1987-1991 yılları arasında partimin meclis grubunun ve genel merkezinin hukuk işlerini yönettim.
1991 yılında rekor düzeyde tercih oyuyla yeniden Ankara milletvekili seçilerek parlamentoya girdim. Önce partimin grup başkan vekilliğine yeniden seçildikten sonra, daha sonra o yıl kurulan 49. Cumhuriyet Hükümetinde ve daha sonra 50. Hükümette iki defa üst üste Adalet Bakanlığı görevine atandım. Bakanlığım döneminde Cumhuriyetimizin kurulduğu ilk yıllarda gerçekleştirilen büyük devrimden sonra en kapsamlı demokratik dönüşüm projesini gerçekleştirdim. Özellikle benim “CMUK Seyfi” adlandırılmama neden olan çok önemli ve anlamlı bir devrim yasası olaraktarihe mal olan “Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu”nun çıkarılmasını sağladım.
1994 yılında partimiz genel başkanının milletvekili olmadığı dönemde partimin TBMM grupbaşkanlığına seçildim, bu görevi bir yıl sürdürdüm.
1995 yılı seçimlerinde yeniden Ankara milletvekili olarak parlamentoya girdim. Milletvekilliğim döneminden sonra çeşitli toplumsal faaliyetlere katıldım. Türkiye’de ve Avrupa’nın birçok ülkelerinde davet edilerek gittiğim panel ve toplantılarda demokrasi konulu konferanslar verdim.
Halen CHP’nin üyesiyim.