Tırtıl ve Çekirge İstilası

06.07.2013 21:16

TIRTIL VE ÇEKİRGE İSTİLASI

Süleyman ÖZEROL
17 Haziran günü Ankara’dan yola çıktık ve sabahleyin Malatya’ya indik. Aynı gün Arguvan üzerinden köye gelirken Armutlu köyünde meşe ağaçlarının tırtıl tarafından talan edildiğini görünce geçen yıl köyümüzün Ecedamı yöresindeki tırtıl istilası aklıma geldi. Konuyu arabada gündeme getirdiğimde, Armutlu köyü muhtarının başvuruda bulunduğu ancak sonuç alınmadığı söylendi.
3 Temmuz 2013 günün Hekimhan Kaymakamı Mesut Çoban, geçen ay köyümüzde açılışı yapılan Ballıkaya Canlı Alabalık lokanta işletmesi için hayırlı olsun ziyaretinde bulunduğunda konuyu gündeme getirdim ve konuştuk. Kaymakam Çoban, orman işletmesinin artık kimyasal ilaçlar kullanmadığını sorunu tırtılları yiyerek yok eden böcekler salarak çözmeye çalıştığını; diğer yandan tırtılları yiyen kuşların neslinin tükenmesinin de olumsuz bir etken olduğunu dile getirdi.
6 Temmuz 2013 günü sabahı Kayadibi yöresinde tırtılın meşe ağaçlarına verdiği zararları görüntülemek amacıyla fotoğraflar çektim. Yalnızca meşe ağacı değil, armut ve alıç ağaçları da tırtılın zararından nasibini almışlardı.
Tırtıl bir yandan Mıroğlar mezrasında oturanlar Ayranca Yaylası ve yöresinde çekirgelerin dağ yoncası ve keven çiçeklerini yok ettiklerini de dile getirdiler.
Özellikle son iki yıldan beri Arguvan’ın Armutlu köyünden başlayarak Ballıkaya köyünün kuzeyindeki ormana kadar uzanan bölgede var olan tırtıl, Ayranca Yaylası ve yöresinde çekirge zararlısı için nasıl bir çözüm bulunacağını köylüler merak ediyorlar. 

 

FOTOĞRAFLAR: Süleyman ÖZEROL